субота, 10 квітня 2021 р.

ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ТРАГЕДІЇ – 35

Страдженна наша земля... Зрита могилами, засіяна кулями, полита кров'ю... І здавалося б на цій, такій мученицькій землі, ніколи не повинно селитися ніяке (бодай навіть найменше) горе, бо вже стільки було того горя, що крізь віки і досі чути відгомін тяжкого людського стогону.

Доля... Чомусь ставши для нас злою мачухою, послала ще одне нелюдське випробування –  Чорнобиль. 35 років відділяють нас від тієї страшної трагедії, передостаннього десятиріччя ХХ століття. Наслідків якої, як не прикро, вистачить і на ціле ХХІ...

Чорнобильське лихо не  обминуло й Волині.  Його чорне крило накрило 4 тисячі квадратних кілометрів її території, північно-східна частина якої рішенням уряду віднесена до радіоактивного забруднення. На цій території розташовані 167 населених пунктів, здебільшого Камінь-Каширського, Любешівського та Маневицького районів, де проживало 145 тисяч чоловік, з них 45 тисяч дітей. Усього в області статус потерпілих отримали 160 тисяч чоловік. 165 сіл потрапили до зони гарантованого добровільного відселення.

У борні з ядерним монстром, що вийшов з-під контролю людини, суворий екзамен тримали й волинські ліквідатори – пожежники, міліціонери, транспортники, будівельники, медики, працівники соціального захисту та інші фахівці. Всього ж на різних етапах у ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь майже 3,5 тисячі наших краян-земляків. І ми вдячні їм, що ці люди, жертвуючи своїм здоров’ям, пішли і боролись із таким величезним лихом усього людства. Таке не забувається, це не повинно забутися. Ми повинні пам’ятати, адже та людина, яка не знає, не хоче пам’ятати минулого, приречена на забуття, вона не буде мати майбутнього.

Чорнобильська трагедія зачепила життя тисячі людей. Примусила по-новому подивитися на світ, який нас оточує, на нас самих з іншого боку. Чорнобиль застерігає, щоб люди згуртувались, об’єднались, для того, щоб подолати усі труднощі й вижити.

Чорнобиль… Чорний біль нашої землі. І скільки б не минуло років, все одно це слово полум’янітиме чорним вогнищем скорботи. Масштабність Чорнобильської трагедії породила цю гірку «вічну» тему нашої літератури. Література про Чорнобильську трагедію дозволяє осмислити катастрофу, розкрити правду про події, перейнятися людським болем, людськими стражданнями.

Служба Безпеки України розсекретила документи щодо аварії на Чорнобильській АЕС. Тож в читальному залі Волиської ДОУНБ імені Олени Пчілки презентували два збірники документів про катастрофу на Чорнобильській АЕС, які подарував книгозбірні голова Волинської обласної організації всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Кухтей Ростислав Адамович.

Перший збірник документів про катастрофу на Чорнобильській АЕС «Чорнобильське досьє КҐБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період» вийшов у травні 2019 року. До збірника увійшли 210 документів.

У другій книзі збірника документів «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» опубліковані документи, які охоплюють період з початку 1970-х і до листопада 1986 року: від початку будівництва ЧАЕС до введення в експлуатацію об'єкту «Укриття» («Саркофаг») після Чорнобильської катастрофи.

Збірники документів створено Галузевим державним архівом Служби безпеки України спільно з Інститутом історії НАН України за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Центру досліджень визвольного руху на основі розсекречених архівних документів Комітету державної безпеки УРСР та є продовженням серії книг – документальних свідчень «Чорнобильського досьє КҐБ».

Ось позаду – 35 рік біди, а попереду – 1000 знаків запитання, розгадувати які будуть ще й внуки та правнуки цієї трагедії.

Б'ють тривожним набатом дзвони Чорнобиля... Вони нагадують: Пам'ятайте! Хай не повториться! Хай земля зацвітає навесні пишним буйством кольорів, хай пнуться до сонця трави, хай повертаються з чужини журавлі, несучи на крилах радість зустрічі з рідною землею. Хай кожен новий день сповнює ваші серця миром, спокоєм, одухотвореністю. Пам'ятаймо!

Своїми спогадами поділилися ліквідатори  аварії на ЧАЕС: Юрій Олексійович Зилюк, журналіст, письменник, члена НСП України, Кухтей Ростислав Адамович – голова Волинської обласної організації всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України». 

У заході взяли участь студенти КЗВО «Луцького педагогічного коледжу», які виконали пісні і читали поезію про Чорнобиль.

Гостями заходу були учні Волинської обласної Малої академії наук.

Директор книгозбірні, Заслужений працівник культури України Людмила Стасюк подякувала за подаровані збірники, побажала всім здоров’я, життєвої енергії та довгих років життя, вручила подяки викладачам  КЗВО «Луцького педагогічного коледжу».

Ведуча заходу, головний бібліотекар відділу читальних залів Поліна Тимощук щиро подякувала ліквідаторам ЧАЕС та всім присутнім. Хай залишиться у минулому й ніколи не повториться жах чорнобильської катастрофи, а пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир і спокій. 


 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар