вівторок, 14 травня 2024 р.

П’єр Кюрі – творець науки про радіоактивність

Французький фізик і хімік П’єр Кюрі народився в Парижі 15 травня 1859 року в родині лікаря. Він був молодшим з двох синів. У 1876 П’єр отримав вчений ступінь бакалавра Паризького університету (Сорбони). Два роки по тому він отримав ступінь ліценціата (магістра) фізичних наук.

З 1878 асистентом працював разом зі старшим братом Жаком в мінералогічній лабораторії Сорбонни. Удвох вони відкрили п’єзоелектричний ефект. Потім перейшов в Школу фізики і хімії Сорбонни, де з 1895 року завідував кафедрою.

У 1885 р П’єр розвинув теорію утворення кристалів, досліджував магнітні властивості об’єктів. Вивів ряд закономірностей в цій області (закони Кюрі), визначив температуру, при якій у заліза зникають феромагнітні властивості (точка Кюрі).

У 1895 році він одружився на Марії Склодовської. Після народження першої доньки Ірен вони, починаючи з 1897 року, досліджували явище радіоактивності.

У 1898 р подружжя відкрило нові елементи – полоній і радій, а в 1899 р – явище радіоактивності.

У 1903 році разом з Марією Склодовської-Кюрі і А. Беккерелем був удостоєний Нобелівської премії.

У жовтні 1904 р Кюрі був призначений професором фізики Сорбонни, а Марі Кюрі – завідувачкою лабораторії, якою раніше керував її чоловік. У грудні того ж року у Кюрі народилася друга дочка.

У дощовий день 19 квітня 1906, переходячи вулицю в Парижі, Кюрі послизнувся і впав. Голова його потрапила під колесо проїжджаючого кінного екіпажу. Смерть наступила миттєво.

Крім Нобелівської премії, Кюрі був удостоєний ще декількох нагород і почесних звань, в тому числі медалі Деві Лондонського королівського товариства (1903) і золотої медалі Маттеуччі Національної Академії наук Італії (1904). Він був обраний до Французької академії наук (1905). На честь П’єра і Марії Кюрі названий штучний хімічний елемент – кюрій.

До 165-річниці від дня народження  Пєра Кюрі у відділі читальних залів  Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки організована тематична викладка літератури «П’єр Кюрі – творець науки про радіоактивність». Запрошуємо до перегляду.Немає коментарів:

Дописати коментар