четвер, 16 лютого 2023 р.

"Вони живуть навіки у серцях і в пам’яті народу України" (вечір пам'яті Героїв Небесної Сотні)


Минуло дев’ять років від подій, які назавжди змінили країну і кожного українця. Роки важких втрат, болю і випробувань. Подій, які залишили в минулому мирне розмірене життя. 

20 лютого в Україні на державному рівні вшановують День пам’яті Героїв Небесної сотні. Цього дня згадують найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції гідності 2013–2014 років.

Пам'ятний день встановлено указом президента України 2015 року з метою гідного вшанування Героїв Небесної Сотні.

Події 2013–2014 років перетворилися у справжню національну стихію, в якій передався найтонший подих душі нашого народу. Майдан об’єднав десятки тисяч українців із різних областей, міст і районів, які пліч-о-пліч боролися за єдність і незалежність української держави. Найкривавіші та найтрагічніші події, що відбулися у центрі Києва впродовж 18–20 лютого 2014 року, невідворотно змінили історію нашої країни. Хроніка тих страшних лютневих днів є свідченням подвигу кожного, хто повстав проти насилля та несправедливості. Ціною власного життя, відданого за майбутнє наших дітей, Герої довели, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним. 20 лютого 2014 загинуло найбільше активістів Майдану.

21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. 107 Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні. Наймолодшому з Героїв, Назарію Войтовичу, було 17 років, найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної Сотні – три жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет.

Волинь, однією з перших долучилася до всенародного спротиву. Свідомі волиняни, поважного віку й зовсім юні, їхали до столиці, аби відстояти своє право на життя у незалежній, європейській державі. Під час подій на Євромайдані загинули семеро волинян: Василь Мойсей, Едуард Гриневич, Сергій Байдовський, Іван Тарасюк, Олександр Бадера, Юрій Сидорчук та Віктор Хом’як.

Із часу встановлення дня пам’яті Героїв Небесної Сотні українці відзначають цю дату в умовах війни. Війна, особливо її відкрита фаза після 24 лютого 2022 року, змусила суспільство активніше переосмислювати наше минуле, глибше відчувати й усвідомлювати важливість тих ціннісних орієнтирів, що їх чітко та відкрито задекларували Майдани. 

Герой України генерал-майор Ігор Гордійчук назвав Небесну Сотню першими героями російсько-української війни, які прорвали московську блокаду. Саме з Майдану йшли боронити східні українські землі перші добровольчі підрозділи у 2014 році. У лавах ЗСУ б’ються сьогодні й майданівці. Чимало з тих, хто пройшов вогонь Майдану, на жаль, загинули, захищаючи Донецьк, Маріуполь, Київ, Харків, Чернігів, інші українські міста і села…

Сьогодні від нашого покоління в цілому і кожного з нас зокрема, залежить чи звучатиме гордо і могутньо ім'я Україна і Український народ в третьому тисячолітті на вершинах людської цивілізації, чи кане воно у забуття, зазнавши духовної і фізичної смерті.

Свобода та Гідність були тими цінностями, за які виходили і гинули люди на Майдані. Свободу та гідність сьогодні захищають і проявляють українські воїни та цивільні громадяни. Віримо, що переможний дух – дух Свободи, ті чесноти та цінності, які загартовувалися на Майданах, приведуть Україну до Перемоги.

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки ще на початку 2014 року започаткувала постійнодіючу тематичну виставку-експозицію „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті...” для увічнення пам’яті тих, хто був на барикадах за покликом своєї душі, відстоював правду та гинув за нашу свободу.

Під час заходу відбулася зустріч з рідними загиблих Героїв, свідками та учасниками доленосних подій на Майдані. Зворушливими були виступи двоюрідної сестри загиблого Героя України Сергія Байдовського – Олени Стрельбіцької та рідної сестри загиблого Героя України Юрія Сидорчука – Валентини Левашової.

Захід відбувся за партнерства з комунальним закладом вищої освіти Луцького педагогічного коледжу та за сприяння викладачів: Анатолія Кравця та Надії Павлюк. Пісні «Ой у лузі червона калина», «Там, біля тополі калина росте», «Плакала калина», «Запалю свічу» та лемківську пісню «Плине кача», яка є неофіційним гімном Небесної Сотні, зворушливо виконали Каріна Амза, Сніжана Ожго, Олександра Дембіцька, Ольга Ткаченко, Розанна Федорко. 

Пісні «Вставай мій народе» та «Нашим Героям» виконали учні  Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні (художній керівник Антоніна Турик). Захід завершився піснею «Ми будем стояти» у виконанні Каріни Амзи.

Поезію, присвячену подіям Революції Гідності, прочитали: Вікторія Копанько, Анастасія Веснянка, Ангеліна Клевець та Дарина Гузь.

Ведуча заходу – Олена Сільчук.

Відеоматеріал взято у відкритому доступі – Суспільне. Луцьк

Пам’ять про подвиги захисників назавжди залишиться в  наших серцях. Вічна пам'ять загиблим! Світла пам'ять Героям!

 

Немає коментарів:

Дописати коментар