четвер, 9 березня 2023 р.

Володимир Вернадський у контексті сучасності

До 160-річчя від дня народження вченого-енциклопедиста, першого президента Української Академії наук Володимира Івановича Вернадського у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки відбулася година історичного портрету «Володимир Вернадський у контексті сучасності».

Геніальний вчений-природознавець і мислитель, основоположник генетичної мінералогії, біогеохімії, радіогеології, вчення про наукознавство, біосферу і ноосферу. Організатор і перший президент Української академії наук (1918–1921), Державного радієвого інституту (1922), Лабораторії живої речовини (1927, нині Інституту геохімії і аналітичної хімії імені В. І. Вернадського РАН) та багато ін. Доктор мінералогії і геогнозії (1897), професор (1898, академік Української академії наук (1918).

Володимир Іванович Вернадський народився 12 березня 1863 року у м. Петербурзі. Прадід його – запорізький козак, воював проти Польщі на боці Богдана Хмельницького. Батько, Іван Васильович, працював професором Київського університету, а пізніше – професором Олександрійського ліцею в Петербурзі. Мати, Ганна Петрівна, походила з відомого українського роду Константиновичів. На формування світогляду В. І. Вернадського значний вплив мали родинні зв’язки з Є. М. Короленком і М. І. Гулаком.

Ґрунтовні знання Володимир Іванович одержав на природничому відділенні фізико-математичного факультету Петербурзького університету, який закінчив 1885 році. Володіючи майже всіма романськими, германськими і слов’янськими мовами, Володимир Іванович впродовж багатьох років мав тісні наукові зв’язки з кращими школами Франції, Італії, Німеччини, Чехословаччини, Швейцарії, Греції, Англії.

Його життя й діяльність тісно пов’язані з Україною. Він завжди називав себе українцем і навіть прізвисько мав «упертий хохол», адже восени 1917 року змушений був через свої політичні переконання рятуватися на Україні від російського більшовицького терору. Душею й думкою Володимир Іванович завжди був з Україною, цікавився і знав її історію, був залюблений в її природу, багато зробив для розвитку української науки і культури. З Україною пов’язана й досить плідна науково-організаційна діяльність.

Складається враження, що Володимира Вернадського впродовж усього життя хтось оберігав – чи то Бог, чи то доля… Але був у нього і реальний світлий ангел-охоронець – Наталія Ігорівна. Лише за такого міцного і надійного тилу міг настільки повно розкритися талант вченого. З цією жінкою, яка була все життя йому вірною подругою, неоціненною помічницею у наукових пошуках (переписувала, друкувала його рукописи), вірною і люблячою дружиною Вернадський прожив душа в душу і думка в думку 56 щасливих років, виростивши двох чудових дітей Георгія і Ніну. Вчений-мислитель помер 6 січня 1945 р.

Наукову діяльність Вернадського високо оцінено світовою спільнотою. Його було обрано почесним членом ряду іноземних академій наук та наукових товариств. АН України встановлено премію його імені, золоту медаль імені Вернадського. Найбільша бібліотека України носить ім’я Вернадського. На пошану вченого названо два мінерали «вернадит» і «вернадскит». На честь науковця названо астероїд 2809 Вернадський. Світ пам’ятає великого вченого – першого президента Академії Наук України.

У 2000 році на всеукраїнському шоу "Людина року" вченому, за його заслуги перед вітчизняною і світовою наукою, та людством було присвоєно звання "Людина століття".

В 2003 році Національним банком України в обіг випущена ювілейна монета номіналом 2 гривні, в 2013 – срібна пам'ятна монета у серії "Видатні особистості України" номіналом 5 гривень, присвячена 150-річчю від дня народження академіка Вернадського.

У 2019 році портрет геніального вченого, Володимира Вернадського було вирішено розмістити на найдорожчій банкноті України – номіналом  1000 гривень.

В Дніпрі, Запоріжжі, Львові, Конотопі існують вулиці Володимира Вернадського.

В Києві встановлено пам’ятник вченому на проспект його імені.

У далекій Антарктиді іменем ученого названо гірський хребет. У 1996 році заснована українська антарктична станція «Академік Вернадський».

Під час заходу демонструвалися уривки з фільмів: «Академік Вернадський: пишемо історію», «Академік Володимир Вернадський і його кохана дружина Наталія Старицька», «Станція Академік Вернадський: життя та робота в Антарктиді».

До 160-річчя від дня народження видатного вченого було розгорнуто книжкову виставку «Володимир Вернадський – великий учений і мислитель, патріот України», розділами якої є: «З Україною в серці», «Фундатор Української Академії наук», «Вернадський відомий і невідомий». На виставці було представлено окремі видання і збірники наукових праць В. І. Вернадського. Матеріали про Володимира Вернадського складають видання, які висвітлюють життєвий і творчий шлях геніального вченого

На заході було прочитано студенткою КЗВО «Луцького педагогічного коледжу» Копанько Вікторією, членкинею клубу «Всесвіт» єдиний вірш написаний Володимиром Вернадським «У герці за волю».

Ведуча заходу – Поліна Тимощук.

Немає коментарів:

Дописати коментар